Vdes ngadale

Ngadale shuhet ai qe s’udheton,
kush s’lexon,
kush s’degjon muzike,
kush s’e gjen ne vete bukurine.
Shuhet ngadale
kush sedren copeton
e s’kerkon ndihme.
Vdes ngadale kush zakonit i behet rob
e kush perserit cdo dite te njejtat udhe
kush lot brenda kufinjsh te njejte,
kush s’guxon petkave t’u nderroje ngjyre,
kush me te panjohurit s’bisedon dot.
Vdes ngadale ai qe i shmanget nje pasioni
e peshtjellimit te ndjesive qe shkakton,
ato qe ia kthejne vezullimin
syve dhe zemrat e cjerra sherojne.
Vdes ngadale kush s’e kthen timonin
atehere kur lumturia e ka braktisur,
ne pune a dashuri,
kush s’e rrezikon c’ka e c’mund te jete
per nje enderr
kush s’i lejon vetes se tij,
te pakten njehere ne jete
arratine prej keshillash me mend…

Jeto Sot!
Sot rreziko!
Beje sot c’ke per te bere!
Veten mos e ler ngadale te shuhet!
Nga lumturia jote mos hiq dore!

Martha Medeiros, gazetare dhe shkrimtare braziliane e lindur me 1961.

© Perktheu: Aida Dizdari, 2007

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: