Una sottile falce di luna…

Una sottile falce di luna
scompone il cielo
e s’assorbe nella nube
sino a divennire
all’occhio una stella
e scomparire dietro un velo.

C’è colore nella notte
e nell’albero oscuro!

Miele perde la mano dell’uomo
per le pietre della via
che una dietro l’altra
invitano l’accelerar del passo
verso la finestra socchiusa,
poichè la nube
assorbe la luna
che è sua
e l’albero
l’oscurità…
…e la finestra
l’uomo…

© Aida Dizdari, 2008

2 Koment (+add tuajt?)

 1. inidagjata
  Sht 29, 2008 @ 11:31:47

  E dashur Hene.
  Te pergezo per vargjet e tua te lemuara, te harkuara, e vezullitese si hena blu 🙂
  Te falenderoj shume qe erdhe ne blogun tim, por qe mbi te gjitha me bere te zbuloj blogun tend.
  Ato fjal’t e mjalteta qe me ke lene aty, me ngjiten keq pas teje 🙂
  Faleminderit.

  KRIJIMTARI TE VYER,

  I. GJ. Zhaku

  Përgjigjuni

 2. HenaBlu
  Sht 29, 2008 @ 15:37:07

  Faleminderit Zhak dhe miresevjen. Te thashe une: RTA 😉

  Përgjigjuni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: