Kembet e tua

Kur s’te shoh dot fytyren,
shoh kembet e tua.

Te ashprat, te voglat kembe,
kembet prej kocke te harkuar.

Une e di qe te mbeshtesin kembet
e qe mbi to mbahet
pesha jote e embel.

Beli yt e gjinjte e tu,
vjollca dyfishe e thithkave te tua,
shpella e syve qe sapo fluturuan,
goja jote e gjere si frutat,
alli mbi floket,
o kulla ime e vogel.

Po i dua kembet e tua vec se
mbi toke e mbi ere
e mbi uje shkuan
derisa tek une
erdhen e me takuan.

Pablo Neruda
Vargjet e Kapitenit

© Perktheu: Aida Dizdari, 2008

http://www.ciudadseva.com/textos/poesia/capitan.htm

2 Koment (+add tuajt?)

 1. melard
  Sht 29, 2008 @ 09:49:04

  Kjo poezi eshte nje marramendje. Ta lexosh ne mengjes sapo zgjohesh,me kafene ne buze,eshte ajo qe me ben t’i them vjeshtes pa ngurrim,mireserdhe.
  Perkthen shkelqyeshem.

  Mirese te gjeta henez e dashur

  Përgjigjuni

 2. HenaBlu
  Sht 29, 2008 @ 15:34:50

  Te falenderoj e dashur per viziten dhe fjalet e mira. Per kafene tende te mengjesit mos harro t’i hedhesh nje sy dialogut, te cilit me se fundmi i kemi bere nje “shte-blog” me vete. Pac nje dite te bukur.

  Përgjigjuni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: