Ne erresire

Trupi s’do te me ngrohet
kete nate fytyre-purpurt e te gjate,
gjaku s’rreh
krahet flene te qete.

Pij me mend cigaren e fundit
si te ishte nje dite qe me pare e djeg
e pastaj
e qaj
neper hije te muzgut
qe s’me ka asnje faj.

Lyej me hi majat e qiparisave
qe prej se larti pergjojne hapin tim te ngadalte
e di se nen hap te tyre
do ta humb kete ag.

Trupi s’do te me ngrohet
dhe ylli i fundit i kesaj nate me peshperit lamtumire.
S’do te ike nata e une me qiparisat
veten pergjoj ne erresire.

© Aida Dizdari, 2008

6 Koment (+add tuajt?)

 1. melard
  Tet 19, 2008 @ 01:17:57

  Ti e pi me mend cig,henez,e mua me digjet ne buze e buzet m’i than.As kjo nate qe une po te lexoj,nuk do te ike,as une nuk po e leshoj,se eshte mikja ime e vetme qe une hallakat mendimet e mija.

  Flm qe ndan shpirtin ketu.

  Përgjigjuni

 2. herta
  Tet 19, 2008 @ 03:20:18

  hmmm ti qe nerper muzgjet e tu pi me mend cigaren e fundit…Si mund tme kaloj prane ky imazh pa bere zhurme …?!!

  Përgjigjuni

 3. HenaBlu
  Tet 21, 2008 @ 15:41:35

  Faleminderit dhe ty Mel… Te kuptoj per naten, se kenga e bukur lind aty ku cdo gje eshte ne perfeksion: lumturia ose dhimbja e meqenese ne nuk jemi ne gjendje te krijojme lumturine e perkryer, i paguajme poezite me cmimin e nates.

  Herte… zhurme? Me ka marre malli e dashur. Duhet te flasim gjate nje nga keto dite… 🙂

  Përgjigjuni

 4. flokenaja
  Tet 23, 2008 @ 10:51:00

  meqenese ne nuk jemi ne gjendje te krijojme lumturine e perkryer, i paguajme poezite me cmimin e nates.

  ehh.. cfar t’i shtoj une kesaj thenies tende, i ke permbledhur kaq sakte te gjitha…

  poezi shume e ngrohte, henez
  flokenaja

  Përgjigjuni

 5. HenaBlu
  Tet 27, 2008 @ 01:36:29

  Te falenderoj Flokenaje…

  Te pres perseri… ka diçka poetike tek pritja ne vetvete 😉

  Përgjigjuni

 6. flokenaja
  Jan 07, 2009 @ 11:36:32

  Hi henez, te uroj nje vit te bukur!
  Lexo pak ketu
  http://www.peshkupauje.com/2008/12/pyetje/rreth-botimit-te-nje-antologjie-kri
  floku

  Përgjigjuni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: