Nuk jam fare e butë

Nuk jam fare e butë,
po për ty mund të bëhem dhe e kremtë…
…s’jam as trendafil,
por mund t’më besh krejt të gjembtë…
E di ti, s’jam qiri
shkrirë dëshirës së fshehtë,
po ti mund të ma ndezesh akullin,
t’më zgjosh nervin e trentë.
Dhe në terr krejt të isha,
ti celësin ma di…
…më di gjuhën dhe trupin
e zemrën ku më rri…
…se më di të tërën si tokë vogëlie,
ku cdo gur e cdo udhë të mban erë shtëpie…

© Aida Dizdari, 2013

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: