Shshsh…

Pasha vendin qe e pijme me fryme, hesht tash si lule!
– Xhelaludin Rumi

 

Shshshsh…
ngadale…
se nuk di me te flas
ashtu bukur,
qe te me kuptosh…
se ka kohe qe flas me veten

fjale,
si fryma
qe zjarrin nxit,
si dielli
qe ushqen drite…

… shshshsh…
pa ngut…
…dhe mund te me dish
po qe se del
prej levores sate:
asaj bukes,
asaj rrobes,
asaj drithmes prej dheu…

… shshshsh…
duhet te rroke tejuniversi
te gjithe c’eshte,
si pole botesh,
te kundert,
e ajo rryme e larte te shkoje
permes,
e udhes
te nderroje te tjera bote…

…shshshsh, ehm…
…ngadale…
i duhet vetes nje rrugetim
pertej se prekshmes
qe prekja
pa duar te preke…
pa lekure…
shshshsh…
ngadale deshire!…
fry-metojme me mire…

31 Maj

© Aida Dizdari, 2016

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: